Zespół Szkół Plastycznych
ossp
O szkole
rekrutacja
dokumenty
pracownie
galeria
plan lekcji
portfolia artystyczne
biblioteka
materialy
filmy
Przetargi
Ważne linki
kontakt
English version
Liceum Plastyczne

 

Biblioteka Szkolna
Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej
udostępnia zbiory i zasoby ICIM  
poniedziałek-piątek 8.00-14.00

REGULAMIN BIBLIOTEKI

WYKAZ CZASOPISM 2012-2013

LEKTURY SZKOLNE DLA GIMNAZJUM

LEKTURY SZKOLNE DLA LICEUM (OSSP)

 

NOWOŚCI W BIBLIOTECE:

  Architektura : style i detale / pod red. Emily Cole ; [aut. Philippa Baker et al. ; tł. Kamil Kuraszkiewicz]. Warszawa : Arkady, 2007. - 352 s. : il. ; 24 cm. Indeks.
Ilustrowany przewodnik po historii architektury od najdawniejszych cywilizacji po rewolucję przemysłową. Dzięki szczegółowym komentarzom poznajemy style architektoniczne i fachową terminologię, a także tajemnice warsztatu dawnych budowniczych, od Amhotepa do Palladia, od Wirtuwiusza do Wrena. W książce są piękne rysunki i ryciny ilustrujące tysiące detali architektonicznych. 
Spis treści: ARCHITEKTURA, STYLE I DETALE: - Starożytny Egipt- Babilon, Asyria, Persja- Wczesne i klasyczne Indie - Wczesne i cesarskie Chiny- Klasyczna Japonia- Architektura prekolumbijska- Architektura przedklasyczna- Starożytna Grecja- Starożytny Rzym- Wczesne chrześcijaństwo i Bizancjum- Islam -Romanizm- Gotyk- Renesans- Barok i rokoko- Palladianizm- Klasycyzm- Styl romantyczny.  ELEMENTY ARCHITEKTONICZNE: - Kopuły- Kolumny- Wieże- Łuki i arkady- Portale- Okna- Naczółki i szczyty- Dachy- Sklepienia- Schody

Alfons Mucha / [red.] Sarah Mucha ; wprow. Ronald R. Lipp ; teksty Victor Arwas [et al.] ; tł. Ryszard Turczyn. Warszawa : PWN, cop. 2007. - 159 s. : il. (w tym kolor.) ; 30 cm. Indeks.
Alfons Mucha (1860-1939) był jednym z najznakomitszych i cieszących się międzynarodowym uznaniem artystów czeskich. Przez krytyków długo niedoceniony, obecnie uważany za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli secesji. W swoich pracach zastosował rewolucyjne rozwiązania formalne
i kolorystyczne, które wytyczyły całkowicie nową drogę w sztuce plakatu.
Niniejsza książka została przygotowana z okazji otwarcia Muzeum Muchy w Pradze. Zawiera 220 reprodukcji znanych dzieł - pasteli, rysunków, obrazów olejnych - prezentujących różnorodność tematyki w twórczości Muchy.

 Logo : przewodnik dla projektantów / Michael Evamy ; [tł. Ewa Gwis]. Warszawa : Wydawnictwo Naukowe PWN, cop. 2008. - 352 s. : il. ; 25 cm. Indeksy.
1300 wzorów logo uporządkowanych w 75 kategoriach, Źródło inspiracji dla projektantów. Przewodnik-informator po istniejących logo: nowe, najbardziej znane i używane na świecie znaki identyfikacji wizualnej, jak i te klasyczne, funkcjonujące od lat.
Wszystkie zaprezentowane w książce logo podzielono na kategorie zgodne z ich najbardziej istotnymi właściwościami i cechami wizualnymi. Poszczególne rozdziały przedstawiają m.in. znaki typograficzne, obrazkowe i abstrakcyjne oraz tworzone sekwencyjnie warianty logo danej marki. Każdy z rozdziałów opatrzono krótkim wstępem pomagającym rozszyfrować język wizualny danych znaków towarowych i uchwycić pojawiające się trendy. Ponad 40 najbardziej rozpoznawalnych i wiodących logo opatrzono dodatkowym rozbudowanym komentarzem.
W książce zostały omówione prace klasyków symbolu i logotypu jak Paul Rand, Saul Bass, Otl Aicher, Anton Stankowski i Lance Wyman, a obok nich - najsłynniejsze dziś nazwiska i wschodzące talenty z agencji North, Sagmeister Inc., Open, Spin, Johnson Banks, Browns and Segura Inc.
Szatę graficzną niniejszej publikacji zaprojektowali projektanci z londyńskiego studia Spin, twórcy identyfikacji wizualnej takich firm brytyjskich, jak Channel Five, Galeria Whitechapel czy Institute of Contemporary Arts.

Secesja w architekturze Wrocławia = Architektur des Jugendstils in Wrocław = Art Nouveau architecture in Wrocław / Leszek Szurkowski, Barbara Banaś ; [tł. na ang. Małgorzata Możdżyńska-Nawotka, tł. na niem. Iwona Bigos, Magdalena Ziomek-Beims]. Wrocław : Wydawnictwo Co-Libros, 2009. - 287, [1] s. : il. (w tym kolor.) ; 28 cm. Indeksy.
Dekoracyjna i żywiołowa secesja zagościła na przełomie wieków XIX i XX na fasadach wielu kamienicy, domów handlowych i innych obiektów użyteczności publicznej Wrocławia. Secesja była zjawiskiem efemerycznym i krótkotrwałym - z wieloma najbardziej reprezentacyjnymi jej przykładami "rozprawiono" się dość bezwzględnie w latach trzydziestych, w okresie, gdy triumfy święcił modernizm i funkcjonalizm. Dramatyczne wojenne losy miasta, a potem wieloletnie zaniedbania nowych, polskich włodarzy sprawiły, że wiele z owych stuletnich kamienic chyli się dziś ku upadkowi, a obdrapane, zniszczone fasady tylko pozostałością pięknych detali przypominają o dostatnich czasach i upodobaniu do zbytku belle epoque.

Światło i oświetlenie w fotografii cyfrowej : praktyczny poradnik fotografa / Michael Freeman ; [tł. Tomasz Klimkiewicz] ; National Geographic. Warszawa : G+J RBA, cop. 2008. -  224 s. : il. kolor. ; 26 cm. Indeks.
Poradnik opisuje pełen zakres umiejętności związanych z operowaniem światłem: od wykorzystania światła zastanego, zarówno w plenerze, jak i we wnętrzach, do pełnej aranżacji oświetlenia przez fotografującego. Autor opisuje najnowsze techniki cyfrowe, od funkcji wbudowanych w aparat począwszy, a na komputerowej obróbce obrazu skończywszy.
Książka stanowi znakomite wprowadzenie do zagadnień światła i oświetlenia, pozwalające lepiej zrozumieć zjawisko światła i możliwości techniki cyfrowej w zakresie jego wykorzystania. Książka przeznaczona jest zarówno dla początkujących fotografów, jak i entuzjastów fotografii, którzy postanowili przejść z techniki tradycyjnej na cyfrowa.
Poradnik omawia szeroki zakres zagadnień, od oświetlenia fotografowanego obiektu i wprowadzenia niezbędnych ustawień w menu opcji aparatu, do zaawansowanych technik manipulacji obrazem na etapie postprocessingu. Michael Freeman - światowej sławy fotograf - jest autorem ponad 20 cieszących się popularnością książek. Specjalizuje się w fotografii podróżniczej, architekturze oraz sztuce Azji. Szczególne uznanie zyskał jako ekspert w dziedzinie efektów specjalnych. Od wielu lat jest czołowym fotografem magazynu"Smithsonian", pracował również dla wydawnictw Time-Life Books, Reader's Digest, GEO i National Geographic.